turkkrom.com
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER REKLAM RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  YERLİ SAVAŞ UÇAĞI ÜRETİLİYOR!

  YERLİ SAVAŞ UÇAĞI ÜRETİLİYOR!

  Tarih 16 Aralık 2010, 09:59 Editör

  Bakan Gönül, tamamı yerli savaş uçağı üretimi için talimatın verildiğini açıkladı.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye'de ilk defa bir savaş uçağının projelendirilmesi talimatı verildiğini belirterek, ''Uçak, yeni nesil olacak. F4 uçaklarının görev sürelerinin bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı olacak'' dedi.

  YETKİ MÜSTEŞARLIKTA

  Bakan Gönül, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalarla sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını belirtti.

  DENİZALTILAR MODERNİZE EDİLECEK


  Gönül'ün açıklamasına göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ay sınıfı denizaltı modernizasyon ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan proje kapsamında alınan teklifin değerlendirme çalışmaları sonucunda, Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

  JET MOTORLERI GELİŞTİRİLECEK

  İcra Komitesi ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin gelişen ihtiyaçları çerçevesinde 3 projenin başlatılmasını da karara bağladı. Sahil Güvenlik Komutanlığının ağır deniz şartlarında hareket ve manevra yeteneklerini geliştirmek amacıyla ''600 Sınıfı Sahil Güvenlik Gemisi Tedarik Projesi'', Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı çerçevesinde ''Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi'' ile başta tank platformuna yönelik olmak üzere kara ve deniz araçları için ''Milli Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi''ne başlanacak.

  Gönül, açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Genel Maksat Helikopter İhalesinde tekliflerin hangi noktada yeterli bulunmadığına yönelik soruya Gönül, ''Bir kaç nokta var ama asıl fiyat noktası'' karşılığını verdi.

  Gönül, başka soruyu yanıtlarken de ABD'li Sikorsky ve İtalyan Agusta Westland firmalarıyla görüşmelere devam edileceğini belirterek, yapılan hesaplamalara göre fiyatın daha aşağıya çekilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.
     
  "F35'LER  MUHTEMELEN SON PROJE''
     
  Gönül, F35 ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de F35 projesinin dışardan alınan bir proje olmadığını, 9 ülke tarafından ortak üretildiğini kaydederek, ''Bizim 6-7 milyar dolarlık bir üretim payımız var. F35 muhtemelen dışarıyla beraber ürettiğimiz son proje olacak'' dedi.

  Savaş uçağının üretimi noktasında Güney Kore ile işbirliğinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya karşılık da Gönül, dünyada savaş uçağı projelerinin şu anda 5-6 ülke tarafından gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, Güney Kore'nin de Türkiye gibi bir savaş uçağı yapma niyeti bulunduğunu söyledi.

  Gönül, ''(Güney Kore) Bizim noktamızda aşağı yukarı, tasarım bakımından bir iki sene daha öndedir. Beraber de üretebiliriz, böyle bir alternatifi de ihmal etmiyoruz ama şu anda aldığımız karar; tamamen milli ve özgün bir uçağın üretilmesi'' dedi.

  Bu haber 2391 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Güncel Maden Haberleri

  RUSYA UZAYI ELE GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR

  RUSYA UZAYI ELE GEÇİRMEYE HAZIRLANIYOR İlk kez uzaya insan gönderen ülke olan S.S.C.B., ABD li astronotların aya ayak basmasıyla, yarışta ikinciliğe düşmü...

  SAHTE MALİYECİLERDEN VURGUN

  SAHTE MALİYECİLERDEN VURGUN Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, Maliye Bakanlığı isminin kullanıldığı 1 milyon liralık kargo vurgununu ortaya çıkar...
  INTERNET NESLİ02 Mart 2011

  ANKET

  Türk Krom Cevheri Dünya Piyasalarında Değerinde Satılıyor mu ?
  Tüm Anketler

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu | Deneme

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi